3M-AOV WiFi Dome Module
AOV Intelligent Dual-Light Dome Module
HX6201SW5-3M-AOV-LITE-MF-B
1、Appearance


2、Introduction
Equipped with human detection , and detection up to 30 meters. Intelligent dual-light, it automatically activates infrared monitoring in AOV mode at night, switching to warm light full-color imaging with full frame rate upon target detection.
3、Main Characteristics
Ø 3MP( 2304x1296) High sensitivity, high S/N CMOS image sensor.
Ø H265 compression algorithm, support dual stream.
Ø Enable mobile phone monitoring with CamHipro and show battery stats on APP.
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,FTP,UDP,ARP,DHCP,DNS ,etc.
Ø Support Human Detection Alarm(max 30m Range) and human tracking.
Ø Support alarm recording to TF card(128G) /FTP server or cloud storage (requires purchasing).
Ø Supports AOV mode recording with 1fps or 1frame/2Sec.
Ø Supports 5-user simultaneous browsing at most.
Ø Support mobile phone downloading and playback TF card recordings.
Ø Supports customizable detection zones and human-form sensitivity settings.
Ø Supports Dual-band Bluetooth WiFi(2.4G/5.8G).
4、Parameter
| HX6201S-3M-AOV-CAT1LEZ-MF-B | |
| Operating System | Embedded LINUX |
| Image Sensor | 1/2.9” CMOS sensor |
| IRCUT | Support |
| Video/Audio Codec | H.265/G.711 |
| Video Bitrate | 384-6144Kbps(Customizable), Default 1024Kbps |
| Resolution | 2304x1296 |
| Video Frame Rate | 15fps(50HZ), 15fps(60HZ) / AOV Mode:1fps or 1frame/2Sec |
| Character Overlay | Supports OSD overlay of name, time, and date |
| Image Settings | Brightness, Contrast, Saturation, Exposure, Flip (Vertical/Horizontal) |
| Motion Detection | Detection Area: 1 | Sensitivity: 1-100 |
| AI Alarm | Humanoid Detection: Range 30m |
| Recording Mode | AOV Mode /Alarm Mode |
| Recording Storage | TF Card(128G) / Cloud Storage(requires purchase) /FTP Server |
| Alarm Recording Duration | 15s or 30s, default 15s |
| Alarm Linkage | Alarm Recording to TF card/cloud Storage /FTP Server, and sound output. |
| Two Way Audio | Support |
| Network Protocol | TCP/IP, HTTP, TCP, FTP,UDP, ARP, DHCP, DNS, NTP |
| View & Browse | CamHipro APP |
| Audio I/O | MIC *1, Speaker *1 |
| Network Options | 802.11b/g/n 2.4G/5.8G |
| Module Size | (LWH)70x50x11mm |
| Temperature/Humidity | 0℃ ~ +50℃ / 10%~95%RH |
| Power Supply | DC5V 2A |
| Power Consumption | Operating Mode: 1W; AOV mode: 0.14W(IR off)/0.26W(IR on) |

