3MY2-AOV 4G Dual-Lens Module
AOV Intelligent Dual-Light Dual-Lens Module
HX6301S-3MY2-AOV-CAT1-MF-B
1、Appearance

2、Introduction
The 3MP AOV intelligent dual-light dual-lens AOV module, featuring an embedded LINUX system and two 3MP low-light sensor, delivers a max resolution of 2304×1296. It supports H.265/G.711 encoding and customizable bitrates. In AOV mode, it records at 1fps (0.15W power), switching to 15fps under full activation. Storage options include TF cards and cloud storage, with two-way audio and optional 4G (EU/US/JP variants).
Equipped with human detection, and detection up to 30 meters. Intelligent dual-light, it automatically activates infrared monitoring in AOV mode at night, switching to warm light full-color imaging with full frame rate upon target detection.
3、Main Characteristics
Ø 3MP( 2304x1296) High sensitivity, high S/N CMOS image sensor *2.
Ø H265 compression algorithm, support dual stream.
Ø Dual-lens: wide-angle for overview, telephoto for zoom-in tracking.
Ø Enable mobile phone monitoring with CamHipro and show battery states on APP.
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,FTP,UDP,ARP,DHCP,DNS ,etc.
Ø Support Human Detection Alarm(max 30m Range) and human tracking.
Ø Support alarm recording to TF card(128G) /FTP server or cloud storage (requires purchasing).
Ø Supports AOV mode recording with 1fps.
Ø Supports 5-user simultaneous browsing at most.
Ø Support mobile phone downloading and playback TF card recordings.
Ø Supports customizable detection zones and human-form sensitivity settings.
Ø Supports 4G EU/US/JP .
4、Parameter
| HX6301S-3MY2-AOV-CAT1-MF-B | |
| Operating System | Embedded LINUX |
| Image Sensor | 1/2.9” CMOS sensor *2 |
| IRCUT | Support |
| Video/Audio Codec | H.265/G.711 |
| Video Bitrate | 384-6144Kbps(Customizable), Default 1024Kbps |
| Resolution | Main stream 2304x1296; Sub stream 640x360 |
| Video Frame Rate | 15fps(50HZ), 15fps(60HZ) / AOV Mode:1fps |
| Character Overlay | Supports OSD overlay of name, time, and date |
| Image Settings | Brightness, Contrast, Saturation, Exposure, Flip (Vertical/Horizontal) |
| Motion Detection | Detection Area: 1 | Sensitivity: 1-100 |
| AI Alarm | Humanoid Detection: Range 30m |
| Dual-Lens | Wide-angle for overview, Telephoto for zoom-in tracking. |
| Recording Mode | AOV Mode /Alarm Mode |
| Recording Storage | TF Card(128G) /Cloud Storage(requires purchase)/FTP Server |
| Alarm Recording Duration | 15s or 30s, default 15s |
| Alarm Linkage | Alarm Recording to TF card/cloud Storage /FTP Server, and sound output. |
| Two Way Audio | Support |
| Network Protocol | TCP/IP, HTTP, TCP, FTP,UDP, ARP, DHCP, DNS, NTP |
| View & Browse | CamHipro APP |
| Audio I/O | MIC *1, Speaker *1 |
| Network Options | 4G(EU/US/JP) |
| Module Size | (LWH)70x50x11mm |
| Temperature/Humidity | 0℃ ~ +50℃ / 10%~95%RH |
| Power Supply | DC5V 2A |
| Power Consumption | Operating Mode: 1.52W; AOV mode: 0.18W(IR off)/0.45W(IR on) |

