2MP+2MP Dual-Lens PTZ Module
2MP+2MP Dual-Lens PTZ Module
HX4201SW4-1080Y2D-PT-B
1.Appearance


2、Brief introduction
The 2MP Dual camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support remote monitoring with mobile phones.
3、Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø Using GK7201V200
Ø The highest pixel can reach 200W, and the highest resolution can reach 1080P (1920x1080)
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, etc.
Ø Support alarm recordings to TF card
Ø Support uploading alarm recordings to cloud (requires to purchase a cloud storage package)
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support Micro SD card, max 128GB Micro SD card
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
4、Parameter
| HX4201SW4-1080Y2D-PT-B | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | GK7201V200 |
| image sensor | Two 1/3”CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile, H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.726/G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 700Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 1080P(1920x1080) |
| definition | First stream: 2CH 1080P(1920x1080) |
| Second stream: 2CH 640x360 | |
| Video frame rate | 1080P 15fps(50HZ), 15fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure |
| Network function | |
| Storage function | Support Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage, support uploading alarm recordings to cloud (requires to purchase a cloud storage package) |
| Motion detection | 1 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| Alarm linkage | support alarm recording to TF card and uploading to cloud (requires to purchase a cloud storage package) |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP, DHCP,DNS, DDNS, NTP, RTSP, etc. |
| Interface | |
| Audio input | 1CH Input, support MIC input |
| Audio output | 1CH Output, connect to speakers directly |
| Network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n wireless network interface | |
| General specifications | |
| Size | 50x30x5.6mm and 38x11.5x56mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC5V 2A |
| Power consumption | 1.7W |

