4K HD Camera Module(With 4mm Lens)
4K HD Camera Module(With 4mm Lens)
HX9102S-4KE-38-4
1.Appearance


2.Brief introduction
The 4K low lux HD 38 camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support standard ONVIF protocol, RTSP, support uploading alarm images to FTP server, sending alarm images to E-Mail, and remote monitoring with mobile phones.
3.Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø Using SSC338Q
Ø The highest pixel can reach 800W, and the highest resolution can reach 4K(3840x2160)
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP and so on.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support manufacturer DDNS and third-party DDNS
Ø Support sending alarm images via email
Ø Support uploading alarm pictures and alarm videos to FTP server
Ø Support timed capture of images to FTP server
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support P2P plug and play
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support humanoid recognition, vehicle recognition, and pet recognition
Ø Support UPNP automatic port mapping
Ø Support Micro SD card, maximum 128GB Micro SD card
Ø Support PC client to download SD card recording
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
Ø Supports 5G WiFi connection
4.Parameter
| HX9102S-4KE-38-4 | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | SSC338Q |
| image sensor | 1/2.8” IMX415 CMOS sensor |
| Lens | M12,4mm HD lens |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265 Main Profile |
| Audio compression algorithm | G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 1536Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 4K(3840x2160) |
| definition | First stream: 4K(3840x2160) |
| Second stream: 720P(1280x720) | |
| Video frame rate | 10/20fps(50HZ), 10/20fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| Humanoid detection | support |
| Alarm linkage | Send alarm pictures to the designated mailbox; Upload alarm pictures and alarm recordings to the FTP server |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1CH input, support MIC input/linear input (requires tail line support) |
| Audio output | 1CH output, support connection to headphones or amplifiers (requires tail line support) |
| network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n Wireless network interface | |
| General specifications | |
| Size | 38x38x9mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC12V 1A |
| Power consumption | 2.2W |
5.Wiring Definition
