4K Integrated Module(With 4mm Lens)
4K Integrated Module(With 4mm Lens)
HX9101SW4-4KV-MF-4
1.Appearance


2.Brief introduction
The 4K low lux HD 38 camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support standard ONVIF protocol, RTSP, support uploading alarm images to FTP server, sending alarm images to E-Mail, and remote monitoring with mobile phones.
3.Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø Using T41NQ
Ø The highest pixel can reach 800W, and the highest resolution can reach 4K(3840x2160)
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP and so on.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support manufacturer DDNS and third-party DDNS
Ø Support sending alarm images via email
Ø Support uploading alarm pictures and alarm videos to FTP server
Ø Support timed capture of images to FTP server
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Supports humanoid recognition, vehicle recognition, and pet recognition
Ø Support Micro SD card, max 128GB Micro SD card
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
4.Parameter
| HX9101SW4-4KV-MF-4 | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | T41NQ |
| image sensor | 1/2.8”08C10 CMOS sensor |
| Lens | M12,4mm HD lens |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265 Main Profile |
| Audio compression algorithm | G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 1024Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 4K(3840x2160) |
| definition | First stream: 4K(3840x2160),4M(2560x1440),2M(1920x1080) |
| Second stream: 720P(1280x720),Q720P(640x352) | |
| Video frame rate | 10fps(50HZ), 10fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support cloud storage and TF card storage, Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| AI recognition | Support humanoid recognition, vehicle recognition, and pet recognition |
| Alarm linkage | Send alarm pictures to the designated mailbox; Upload alarm pictures and alarm recordings to the FTP server |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1CH Input |
| Audio output | 1CH Output |
| Network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n dual band wireless network | |
| General specifications | |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC12V 2A |
| Power consumption | 3W |
5.Wiring Definition
