2MP 38*38mm Module
2MP 38*38mm Module
HX6201S-1080H36-38-B
1.Appearance


2.Brief introduction
The 2MP low lux HD camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.264 and H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support standard ONVIF protocol, RTSP, support uploading alarm images to FTP server, sending alarm images to E-Mail, and remote monitoring with mobile phones.
3.Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø The highest pixel can reach 200W, and the highest resolution can reach 1920x1080
Ø Default H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP and so on.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support manufacturer DDNS and third-party DDNS
Ø Support sending alarm images via email
Ø Support uploading alarm pictures and alarm videos to FTP server
Ø Support timed capture of images to FTP server
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø With amplifier chip, it can be directly connected to a speaker
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support Micro SD card, maximum 128GB Micro SD card
Ø Support APP downloading and replaying SD card recordings
4.Parameter
| HX6201S-1080H36-38-B | |
| operating system | Embedded LINUX |
| image sensor | 1/2.9” CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile, H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.726/G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 1280Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 200W(1920x1080) |
| definition | First stream: 200W(1920x1080) |
| Second stream: 640x352 | |
| Video frame rate | 200W 20fps(50HZ), 20fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support Maximum 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage(Alarm recording duration of 15 seconds), support alarm upload cloud storage function (requires purchase of cloud storage package) |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| Alarm linkage | Send pictures of the alarm to the designated email address; Upload alarm pictures and alarm recordings to the FTP server |
| Network Protocol | Support TCP/IP, HTTP, TCP, ICMP, UDP, ARP, IGMP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, UPNP, RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1CH input, support MIC input |
| Audio output | 1CH output, use with an 8-ohm speaker |
| network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n Wireless network interface | |
| General specifications | |
| Size | 38x38x9mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC12V 2A |
| Power consumption | 1.5W |
5、Wiring Definition
