5MP 38mm*38mm module (Ultra Low Light)
5MP 38mm*38mm module
HX5001S-5M1D-38-B
1.Appearance


2.Brief introduction
The 5MP HD 38 module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and strong stability; Supports H.265 compression algorithms, ensuring image quality while effectively reducing network bandwidth usage; Powerful network functionality, support standard ONVIF protocol, support RTSP, support uploading alarm images to FTP servers, sending alarm images to E‐Mail, and support mobile phone remote monitoring;
3.Main features
Ø High sensitivity, high signal‐to‐noise CMOS image sensor
Ø Using GK7205V300
Ø Up to 500W pixels and up to (2560x1920) resolution
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, supports dual streams, and supports mobile monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,DHCP,DNS,NTP,UPNP,RTSP etc.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support sending alarm images via E‐Mail
Ø Support uploading alarm images and video recordings to FTP server
Ø Support timed capture of images to FTP server
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support P2P plug and play
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Up to 6 users can browse simultaneously (each stream supports 3 users)
Ø Provide motion detection alarm function (area and sensitivity can be set)
Ø Support humanoid detection
Ø Support Micro SD card, maximum 128G
Ø Support mobile phone download and playback of SD card recordings
4.Parameters
| HX5001S-5M1D-38-B | |
| Operating system | embedded LINUX |
| Main processor | GK7205V300 |
| Image sensor | 1/2.8” ultra low lux CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile ,H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.726/G.711 |
| Compressed transmission bit stream | 32Kbps‐6144bps, can be self‐defined, default is 1536Kbps |
| Image | |
| Maximum Image Size | 5MP(2560x1920) |
| Definition | First code stream: 5MP(2560x1920), 4MP(2560x1440)can be set |
| Second code stream: Q720P(800x600 or 640x480), QQ720P(800x448 or 640x352) can be set | |
| Video frame rate | 12.5fps(50HZ), 15fps(60HZ) |
| OSD | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up/down inversion, left/right mirror adjustable |
| Network functions | |
| Storage | Support Max 128G Micro SD card storage, support timed recording storage |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1‐100 can be set) |
| Humanoid detection | support |
| Alarm Linkage | Send alarm images to the designated mailbox; Upload alarm images and videos to FTP server |
| network protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,DHCP,FTP,DNS, NTP,UPNP,RTSP |
| Access protocol | Support ONVIF 2.4 |
| Interface | |
| Audio input | 1CH input |
| Audio output | 1CH output |
| Network port | 10Base‐T/100Base‐TX Ethernet port |
| WiFi 802.11b/g/n wireless network port | |
| General specifications | |
| Size | 38x38x25mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power | DC12V 1A |
| Power consumption | 1.8W |
5.Wiring Definition
