4MP Integrated Module
4MP Integrated Module
HX6101SW4-4M16A-MF
1.Appearance


2.Brief introduction
The 4MP integrated camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.264 and H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support remote monitoring with mobile phones.
3.Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø Using Hi3516CV610
Ø The highest pixel can reach 400W, and the highest resolution can reach 4MP(2560x1440)
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP and so on.
Ø Support humanoid recognition and vehicle recognition
Ø Support alarm recording to TF card
Ø Support uploading alarm recordings to cloud (requires purchasing a cloud storage package)
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support Micro SD card, max 128GB Micro SD card
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
4.Parameter
| HX6101SW4-4M16A-MF | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | Hi3516CV610 |
| image sensor | 1/3”CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile,H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.726/G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 1280Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 400W(2560x1440) |
| definition | First stream: 400W(2560x1440) |
| Second stream: 640x360 | |
| Video frame rate | 400W 20fps(50HZ), 20fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage, support uploading alarm recording to cloud (requires to purchase a cloud storage package) |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| AI recognition | Support humanoid recognition and vehicle recognition |
| Alarm linkage | Support alarm pictures and alarm videos to TF Card; Send alarm images via email, upload alarm recording to cloud (requires to purchase a cloud storage package) |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1CH Input, support MIC input |
| Audio output | 1CH Output, connect to the speaker directly |
| Network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n dual band wireless network interface | |
| General specifications | |
| Size | 38x11.5x56mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC12V 2A |
| Power consumption | 1.6W |
5.Wiring Definition
