4MP+4MP Dual-Lens Switchable Module
4MP+4MP Dual-Lens Switchable Modul
HX6301SW4-4MX2D-MF-B
2.Appearance


2.Brief introduction
The 4MP+4MP Dual HD camera module adopts a highly integrated SOC processor, with extremely low power consumption and super stability; Support H.265 compression algorithm, effectively reduce network bandwidth usage while ensuring image quality; Powerful network capabilities, support standard ONVIF protocol, RTSP, support uploading alarm images to FTP server, sending alarm images to E-Mail, and remote monitoring with mobile phones.
3.Main characteristics
Ø High sensitivity, high S/N CMOS image sensor
Ø Using Ingenic T31X
Ø The highest pixel can reach 400W, and the highest resolution can reach (2560x1440)
Ø Support dual sensors, can be switched among two sensors by APP
Ø Support auto switching among the two sensors based on the distance between the person and the camera after enabling the mobile tracking function
Ø Sensor A uses 8mm lens, Sensor B uses 4mm lens
Ø H265 compression algorithm, effectively reduces network bandwidth, support dual stream, and support mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP, HTTP, TCP, ICMP, UDP, ARP, IGMP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, UPNP, RTSP and so on.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support manufacturer DDNS and third-party DDNS
Ø Support sending alarm images via email
Ø Support uploading alarm pictures and alarm videos to FTP server
Ø Support timed capture of images to FTP server
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support Micro SD card, max 128GB Micro SD card
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
4.Parameter
| HX6301SW4-4MX2D-MF-B | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | Ingenic T31X |
| image sensor | Two 1/3”CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile, H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 800Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 400W(2560x1440) |
| definition | First stream: 400W(2560x1440) |
| Second stream: 800x448, 640x352 | |
| Video frame rate | 12.5fps(50HZ), 12.5fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage(Alarm recording duration of 15 seconds) |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| Alarm linkage | Send alarm pictures to the designated mailbox; Upload alarm pictures and alarm recordings to the FTP server |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1CH Input |
| Audio output | 1CH Output |
| Network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| WiFi 802.11b/g/n wireless network interface | |
| General specifications | |
| Size | 60x50x11mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC12V 2A |
| Power consumption | 1.6W |
5. Wiring Definition
