4MP+4MP Dual-lens Binocular Camera Module
4MP+4MP Dual-lens Binocular Camera Module
HX9102SW4-1080T2-B
1、 Appearance


2、Brief introduction
The 4MP Dual-lens Binocular Camera Module can be constructed by combining one 2MP all-in-one board and one 2MP 38mm×38mm board . It features a highly integrated SOC processor with extremely low power consumption and exceptional stability. The module supports H.264 and H.265 compression algorithms, ensuring high image quality while effectively reducing network bandwidth usage. With robust networking capabilities, it supports the standard ONVIF protocol, RTSP, and enables remote monitoring via mobile phones.
3、Main characteristics
Ø Use two 2MP images to stitch into a 4MP image
Ø Two high sensitivity, high S/N CMOS image sensors
Ø Using SS30KQ SOC
Ø The pixel of each sensor can reach 200W (1920 x 1080)
Ø Maximum pixel count up to 4MP, with a maximum resolution of 3840×1080
Ø Optimized H.265 compression algorithm, supporting mobile phone monitoring
Ø Support multiple network protocols: TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,DDNS,NTP,UPNP,RTSP and so on.
Ø Support ONVIF protocol
Ø Support both static IP and dynamic IP (DHCP)
Ø Support IE, Google, and Firefox browsers
Ø Support up to 6 users browsing simultaneously (3 users per stream)
Ø Provide motion detection alarm function (area, sensitivity can be set)
Ø Support Micro SD card, max 128GB Micro SD card
Ø Support mobile phone downloading and playback SD card recordings
Ø Supports cloud storage functionality.
4、Parameter
| HX9102SW2-1080T2-B | |
| operating system | Embedded LINUX |
| main processor | SS30KQ |
| image sensor | 1/2.8 CMOS sensor |
| IRCUT | support |
| Compression standard | |
| Video compression algorithm | Support H.265, H.264 High Profile,H.264 Main Profile and H.264 Baseline |
| Audio compression algorithm | G.726/G.711 |
| Compressed transmission stream | 32Kbps-6144bps, can self-defining, default 1536Kbps |
| Image | |
| Maximum image size | 400W(3840x1080) |
| definition | First stream: 400W(3840x1080) |
| Second stream: 1280x360 | |
| Video frame rate | 15fps(50HZ), 15fps(60HZ) |
| Character overlay | Support OSD name, time and date information overlay |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation, exposure, up and down reversal, left and right mirror adjustable |
| Network function | |
| Storage function | Support Max 128GB Micro SD card storage, support timed recording and alarm recording storage(Alarm recording duration of 15 seconds), support alarm upload to cloud (requires to purchase cloud storage package) |
| Motion detection | 4 independent detection areas can be set (sensitivity 1-100 can be set) |
| Alarm linkage | Send alarm pictures to the designated mailbox; Upload alarm pictures and alarm recordings to the FTP server |
| Network Protocol | Support TCP/IP,HTTP,TCP,ICMP,UDP,ARP, IGMP,SMTP,FTP,DHCP,DNS,NTP,UPNP,RTSP |
| Access Protocol | Support ONVIF 2.4 protocol |
| Interface | |
| Audio input | 1-channel input, supporting MIC input/line input |
| Audio output | 1-channel output (built-in amplifier chip on the motherboard) |
| Network interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet interface |
| Supports dual-band WiFi 2.4G and 5.8G (802.11b/g/n) | |
| General specifications | |
| Size | 38x38x9mm (length, width and height) |
| Temperature and humidity | 0℃~+50℃ 10%~95%RH |
| Power Supply | DC5V 1A |
| Power consumption | 1.8W |
